'Mahalle Akademi' öğrencilerin hizmetinde

        Başakşehir Kaymakamlığı'nın yürüttüğü; İstanbul Valiliği, Başakşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve İstanbul Aydın Üniversitesi iş birliğiyle hazırlanan proje çocuklara yeni teknolojilere ve bilgisayar kavramlarına hızlı ve sağlıklı bir biçimde adapte olup, problem çözebilme, yenilikçi ve yaratıcı düşünme, adaptasyon, iş birliği kurabilme, girişimci olma gibi beceriler kazandırmayı amaçlıyor.
 
        Başakşehir Kaymakamlığı'nın yürüttüğü; İstanbul Valiliği, Başakşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve İstanbul Aydın Üniversitesi iş birliği ile hazırlanan "Yeni Medya Odaklı İnteraktif Öğrenme ve Uygulama Merkezi Mahalle Akademi" törenle hizmete açıldı.
İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) tarafından desteklenen "Yeni Medya Odaklı İnteraktif Öğrenme ve Uygulama Merkezi" Mahalle Akademi Projesi'nin açılışı, Şehit Haki Aras Kız İmam Hatip Anadolu Lisesi'nde gerçekleştirildi.
        
- Proje
İstanbul Kalkınma Ajansı 2018 yılı Çocuklar ve Gençler Mali Destek Programı kapsamında desteklenen, Başakşehir Kaymakamlığı'nın koordinatörlüğünde hayata geçirilen "Yeni Medya Odaklı İnteraktif Öğrenme ve Uygulama Merkezi" Mahalle Akademi Projesi, İstanbul Valiliği, İstanbul Aydın Üniversitesi ve Başakşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığında yürütülüyor.
Proje, çocuklara yeni teknolojilere ve bilgisayar kavramlarına hızlı ve sağlıklı bir biçimde adapte olup, problem çözebilme, yenilikçi ve yaratıcı düşünme, adaptasyon, iş birliği kurabilme, girişimci olma gibi becerileri kazandırmak amacıyla tasarlandı. Projede Bilişimsel Düşünme Methodları kullanılarak Kodlama, Elektronik, Prototipleme ve Tasarım atölyeleri kuruldu.
Proje toplam 18 ay süreli olup, böylelikle merkezde hafta sonları 200 öğrenci ücretsiz faydalanacak.
 
Projenin sonunda, proje boyunca edinilen beceriler ile çocuklar takımlar halinde kendi projelerini tasarlayacak. Projeler farklı alanlarda farklı teknolojiler ile geliştirilmiş, öğrencilerin heves ve isteklerine göre kendi seçecekleri bir soruna çözüm bulacakları prototipler şeklinde olacak.
Bu projelerini 200 öğrenci Maker Faire'de gelecek kişilere sunarak, ilk defa kendi inovatif tasarımlarını bir kitleyle paylaşmış olacak. Ayrıca çocukların eğitim farkındalıklarını arttıracak ve içselleştirmeleri sağlayacak etkinlikler düzenlenecek. Bu noktada projenin genel amacı; Basaksehir'de özellikle sosyoekonomik açıdan dezavantajlı, mobilitesi düsük olan çocukların, Yeni Medya Odaklı Interaktif Öğrenme ve Uygulama projesi "Mahalle Akademi" ile geleceğin; yenilikçi, yaratıcı, üretken, sorunları daha farklı yorumlayıp çözüm üreten ve yaşadıkları topluma önemli katkılar sağlayan girişimcilere dönüşmesine katkı sağlamak.