Borsa İstanbul Başakşehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi First Robotics Competititon (FRC) Robot Yarışması’nda Türkiye 2.’si Oldu
 
19-21 Kasım 2016 tarihlerinde Ülker Sports Arena’da düzenlenen FRC Türkiye etabına Borsa İstanbul Başakşehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Elektrik-Elektronik Teknolojisi alanı öğretmen ve öğrencileri tarafından imal edilen robot, 6436 Pars Robotic Team olarak katıldığımız yarışmada Türkiye’nin farklı bölgelerinden resmi ve özel toplam 44 okul yer aldı. Yapılan müsabakalar neticesinde 44 okul arasında Borsa İstanbul Başakşehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi finale kaldı. Finalde oluşturulan ittifak ile Türkiye ikincisi oldu.
Takımımıza Otizm hakkında farkındalık yaratmak, otizmli öğrencilerin de başarı duygusunu tatmalarını ve sosyalleşmelerini sağlamak için okulumuz bünyesinde bulunan Başakşehir Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi’nden 4 otizmli öğrencimiz dâhil oldu. Böylelikle takımımız Pars Robotic Team otizmli öğrencilerin de bulunduğu dünyadaki ilk takım oldu.
Kazanılan bu başarı neticesinde 5-8 Nisan 2017 tarihlerinde Las Vegas’ta düzenlenecek olan yarışmada hem ülkemiz hem Başakşehirimiz hem de okulumuz temsil edilecektir. Yarışmanın 05-08 Nisan tarihlerinde ABD Las Vegas şehrinde düzenlenecek bölge elemeleri için hazırladığımız yeni robotun yapım süreci bitmiş ve paketlenmiştir. Uzun uğraşlar sonucunda FRC 2017 temasının bizden istediği;
  1. Çark alma ve takma,
  2. Yarışma topunu banttan alma ve hedefe fırlatma,
  3. Her yarışma sonunda park modu olarak robotu halata asma ve yukarı çekme
modları başarı ile uygulanmıştır. Bu hazırlıklar neticesinde öncelikli amacımız bölge finallerine kalmak ve Rookie Allstar olarak dünya şampiyonasına katılmaya hak kazanmaktır.
 
First Robotics Competititon (FRC) Nedir?
First Robotics Competition (FRC) FIRST Vakfı tarafından her sene lise öğrencileri için düzenlenen uluslararası bir robotik yarışmadır. Takımlar, her yıl bir tema çerçevesinde belirli hedeflere top atma, tırmanma, tahterevallide dengede durabilme gibi görevlerin üstesinden gelebilen robotlar yapmaya çalışırlar. Yarışma teması her sene FIRST vakfı tarafından belirlenir. FIRST Vakfı takımlara robotlarında kullanmak üzere belirli parçalar sağlar, ancak takımlar yarışma kurallarına uydukları sürece farklı parçalar üretmekte ve kullanmakta serbesttirler. Yeni tema her yılın Ocak ayının başında açıklanır. Bu tarihten itibaren takımların otonom görevler yapabilen ve uzaktan kontrol edilebilen robotlarını tamamlamak için 6 haftaları vardır.
                İlk FRC Robot Yarışması 1992 yılında New Hempshire‘ da bir spor salonunda gerçekleştirilmiştir. Bu yıl itibari ile 17 ülke ve 70.000 lise öğrencisine ulaşmayı başarmıştır. FRC ‘ de şu ana kadar temsil edilmeyi başarmış ülkeler arasında ABD, Kanada, İsrail, Şili, Dominik Cumhuriyeti, Hollanda, İngiltere, Tayvan, Singapur, BAE ve Türkiye bulunmaktadır.